Teknoloji

Rus ‘kayma bombaları’, hava savunma sistemlerini açık alana çıkarması konusunda Ukrayna’yı zorluyor

ABD merkezli Business Insider dergisi’nde yayınlanan makalede, Rusya’nın kayma bombalarıyla saldırarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri‘ni hava savunma sistemlerini cepheye yakın alanlara yerleştirmeye zorladığı, bunun da onları daha savunmasız hale getirdiği belirtildi.

Makalede, “Kayma bomba saldırıları, Rusya’nın mühimmatı atan uçakları güvenli bir mesafede tutarak Ukrayna güçlerini hedef almasına olanak tanıyor ve bu bir sorun. Çünkü aslında bomba, ancak bırakılmadan önce uçak vurularak etkisiz hale getirilebilir” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Rus savaş uçaklarını vurabilmek için ‘oldukça pahalı olan hava savunma sistemlerini’ yok edilme riskiyle karşı karşıya bırakarak cepheye daha yakın alanlara yerleştirdiğine dikkat çekildi.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Politico’ya verdiği röportajda, Rus ordusunun ‘kayma bombaları’ kullanması nedeniyle Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin alan kaybettiğini ve bu tür silahlara hiçbir şekilde karşı koyamadığını ifade etmişti.

findiklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu