Haber

Deprem bölgelerindeki öğrencilerden ortaöğretim ücreti alınacak mı? Deprem bölgesinde okuyan öğrencilerden ücret alınıyor mu?

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Tahsilat Bedellerinin Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Öğrencilere gelince, deprem bölgelerindeki öğrencilerden ortaöğretim ücreti alınacak mı? Deprem bölgesinde okuyan öğrencilerden ücret alınıyor mu? Sorularına yanıt aradı.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÖĞRENCİLERDEN İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETİ ALINACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla deprem bölgesinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinden ortaöğretim ücreti alınmayacak.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerinin Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrasında olağanüstü hal ilan edilen illerde ailesi veya kendisi ikamet eden ve devlet yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim programlarına devam eden öğrenciler, Bu illerdeki devlet yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim programlarına devam eden önlisans ve lisansüstü öğrencileri. Lisans öğrencilerinin ödemesi gereken ortaöğretim ücreti devlet tarafından karşılanacaktır.

ÖDEME VERENLER FİYATINI GERİ ALACAK

Bu öğrencilerden 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için ödeme yapmış olanlara yükseköğretim kurumları tarafından geri ödeme yapılacak.

GAZZE’DEKİLERDEN FİYAT ALINMAYACAKTIR.

Aileleri veya Gazze/Filistin’de ikamet eden ve Türkiye’deki herhangi bir kamu yükseköğretim kurumunda örgün eğitimine devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ortaöğretim ücreti devlet tarafından karşılanacaktır.

atakumhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu